Haber Detay Geri Dön Geri Dön
DESİGN TURKEY 2014’DEN ATLAS HALI'NIN DERUN’UNA TASARIM OSCAR'I


 

Design Turkey 2014’de “Tasarım Oscar’ı” Atlas Halı’nın Derun’una gitti!

TURQUALITY programı dâhilinde; T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) ile Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi

(ICSID) işbirliğiyle düzenlenen endüstriyel tasarım değerlendirme sistemi “Design Turkey 2014 Ödülleri”nde kazanan markalar, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen özel bir geceyle açıklandı. 

 

Kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten; ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirerek, iyi tasarımın topluma, endüstriye sağladığı faydalarını görünür kılmak amacıyla bu yıl 4.’ncüsü düzenlenen Design Turkey’e Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de katıldı.

 

Yenilikçi ve farklı tasarımlar rekabet gücünü ve ihracatı artırır!

 

Açılışını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptığı “Design Türkiye 2014” ödül töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, “Ödül alan firmaları, tasarımcıları tebrik ediyorum. Alamayanlar şansını seneye yine denesinler, önemli olan bu yarışa katılmak” dedi. Zeybekçi, Ar-Ge’nin, başarılı tasarımların Türkiye’nin geleceğini de şekillendirdiğini; global pazara sunulan ürünlerdeki yenilikçi ve farklı tasarımların rekabet gücümüzü ve ihracatımızı artıracağına dikkat çekti. Zeybekçi, “Tasarımcılarımız, tasarımlarıyla Türkiye’nin geleceğini de tasarlamış oluyorlar; yenilikçi ve farklı olmak lazım” dedi.

 

Toplam 351 başvurunun yapıldığı Design Turkey 2014’de kazanan markalara ödülleri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile ETMK Başkanı Ayberk Yağız tarafından sunuldu. Koleksiyon, Arçelik, Vestel Beyaz Eşya, Çanakkale Kalebodur Seramik, Vitra Karo, Korkmaz gibi firmaların ödül aldığı ev aksesuarları kategorisinde Atlas Halı’nın Derun’u  da “En İyi Tasarım” ödülünü kazandı.  Atlas Halı bu ödül ile, kitlesel pazarlama (mass marketing) yapan firmalar arasında, “En İyi Tasarım Ödüllü İlk Makine Halı Markası” unvanına da sahip oldu.

 

ETMK Başkanı Ayberk Yağız: “Endüstriyel tasarımın temelinde insan vardır”

 

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) Başkanı Ayberk Yağız, Design Turkey’in endüstriyel tasarım değerlendirme sisteminin ülkemize ve markalara ne gibi değerler kattığı konusunda yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

 

“Design Turkey, “İyi Tasarımı” ödüllendirmeyi, bu sayede tasarıma yatırım yapan şirketleri teşvik etmeyi amaçlayan bir program. Ancak endüstriyel tasarımın temelinde insan vardır. Bu nedenle asıl amaç, tüketicinin iyi tasarlanmış ürünler konusunda farkındalık kazanmasını ve yaşamına daha iyi tasarımlarla değer katmasını sağlamaktır. Bu nedenle devlet katında Ekonomi Bakanlığı himayesinde organize edilmekte, ödülleri bizzat Ekonomi Bakanımız takdim etmektedir.

 

Bunun yanında devletimizin 2023 yılında şu anda 150 milyar dolar seviyesinde olan ihracatımızı 500 milyar dolara yükseltmek gibi bir amacı bulunmaktadır. Bu amaca ulaşmak için daha iyi tasarlanmış katma değerli ürünler imal etmemiz ve ihraç etmemiz gerektiği açıktır. Bu gereklilik nedeniyle Design Turkey'i Türkiye İhracatçılar Meclisi de sahiplenmiştir. Sonuç olarak ortaya Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK ortaklığıyla yürütülen Design Turkey organizasyonu çıkmıştır.

 

2008'den beri sağlam adımlarla, uluslararası nitelik de taşıyan saygın bir ödül sistemi olma yolunda ilerleyen Design Turkey benzeri ödül sistemleri dünyada; Japonya, Kore, ABD, Almanya gibi sanayisi gelişmiş ülkelerde bulunmaktadır. Bizler tabi bu ülkelere kıyasla daha yolun çok başındayız. Şimdilik, Türkiye'nin en prestijli “Endüstriyel Tasarım Ödül” sistemini oturtmakla yetindik. Ancak önümüzdeki 10 yıl içinde diğer ülkelerle aramızdaki farkı kapatmaya çalışacağız. Bu yolda STK'larla, devlet kurum ve kuruluşlarıyla, firmalarımızla, tasarımcılarımızla ve son olarak tüketicilerimizle atmamız gereken daha çok adım bulunuyor.”

 

Bir halı alacak olsam, bu kesinlikle Derun olacak!

 

Ayberk Yağız, “En İyi Tasarım” ödülünü almaya hak kazanan kitlesel pazarlama yapan firmalar arasındaki ilk makine halı markası seçilen ve “Tasarım Oscar”ı kazanan Atlas Halı’nın “Derun” (Petunya Koleksiyonu) ile ilgili yaptığı değerlendirmede de şunları söyledi:

 

“Design Turkey organizasyon süreçlerine 2012 yılında katıldığımda "Halı" ürünlerinin endüstriyel tasarım olup olmadığı konusunda bir tartışma sürmekteydi. Bu nedenle geçmiş yıllarda bazı önemli ürünler ödül alamadılar. "Bir halı, endüstriyel tasarım mıdır?" sorusuna net bir yanıt vermek zor. Ancak ETMK olarak dikkate aldığımız kriter şu oldu: "Dünyada 3 bin kadar halı dokuma tezgahı varsa ve bu tezgahların 2 bin tanesi sadece Gaziantep'teyse, ETMK olarak bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Bu yaklaşımla, halı ürünlerini Design Turkey sektör tanımları içerisine -altını kalın kalın çizerek- yerleştirdik. Ancak burada firmalarımızdan yenilikçilik içeren, yani sadece bir desenden ibaret olmayan ürünlerle katılım göstermelerini bekledik. Firmalarımız da sağ olsunlar bu çağrıya yanıt verdiler ve Design Turkey 2014'e gerçekten birbirinden yaratıcı, yenilikçi, tekstil tasarımından ve desen tasarımından ayrışmış ürünlerle katıldılar.

 

Ticari kaygısı bulunmayan elit bir ödül organizasyonu olmak isteyen Design Turkey 2014'e katılan 351 üründen sadece 65 tanesi ödül almaya hak kazanabildi. Bunlardan biri de Atlas Halı'nın Derun ürünü oldu. Ürünün ödül almasında bizlerin bir dahli olmadı. Tüm kararları birbirinden kıymetli 35 kişiden oluşan uluslararası jürimiz verdi. ETMK olarak bizler yenilikçi bir halı tasarımının ödül almasından son derece mutluyuz. Umarız Atlas Halı hem yurtiçinde, hem yurtdışında başarılarına yenisini katar. Design Turkey'lerde bizleri hiç yalnız bırakmaz. Jüri olmamama rağmen, kişisel yorumum ise şu şekilde: Yakın zamanda bir halı alacak olursam, bu kesinlikle Derun olacak…”

 

Alanlarında yetkinliklerini kanıtlamış değerli 35 tasarım uzmanlarından oluşan Design Turkey’in uluslararası jürisi, Derun’u seçti!

 

Jüri üyelerinin belirlenme süreçleri 2012 ve 2014 Design Turkey ödül organizasyonunda İcra Kurulu'nda ETMK'yı temsil eden üyelerden Prof. Dr. Özlem Er tarafından koordine edildi. ETMK İstanbul Şubesi Başkanı olan Prof. Dr. Özlem Er de, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nde ilgili kategoride değerlendirilmek üzere teslim edilen ürünlerin Türk ve yabancı uzmanlardan oluşan 5 kişilik jüri tarafından değerlendirildiğini ve Jüri üyelerinin niteliğinin ödül sistemlerinin niteliğini belirleyen en önemli etmenlerden olduğunu aktardı.

 

Özlem Er, “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2014'de 35 jüri üyesi vardı ve bunların 15'i farklı ülkelerden alanlarında yetkinliklerini kanıtlamış değerli tasarım uzmanları idi. Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nin niteliğinin yüksek bir organizasyon olmasını sağlayan en önemli çıpalardan biri de Uluslararası Endüstriyel Tasarım Birlikleri Konseyi'nin (ICSID) onayının alınmış olması. ICSID, endüstriyel tasarım yarışma ve ödül sistemleri için son derece faydalı kontrol listeleri içeren rehberler yayınlıyor” dedi.

“Nano halı inovasyonumuz ile fark yarattık; Derun ile de tasarımdaki farkımızı anlattık!”

Design Turkey’de Derun ile ödül kazanan Atlas Halı’nın Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu da kazandıkları bu ödülü değerlendirdi. Bebitoğlu, aldıkları ödülün Atlas Halı ailesi için oldukça anlamlı olduğunu söyleyerek şunları aktardı: “Atlas Halı olarak, Design Turkey 2014’de Tasarım Oscar’ı olarak kabul ettiğimiz bu ödül, bizim için değerli bir motivasyon kaynağı oldu. En İyi Tasarım ödülüne layık görülen Derun ile kitlesel pazarlama (mass marketing) yapan ilk halı markası unvanını da almış olmaktan dolayı son derece mutluyuz” dedi.

 

Bundan üç yıl önce topraklarımızdaki geçmişi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan halıcılık sektöründe “inovatif” yaklaşımlar ile fark yaratma vizyonuyla yola çıktıklarını anlatan Bebitoğlu, “Yaptığımız araştırmalar sonucunda tüketicilerimizin bizden estetik olduğu kadar fonksiyonel ürünler de beklediğini gördük. Böylece dünyada ilk kez ışık enerjisiyle kendi kendini temizleyen ve leke barındırmayan ‘nano halı’mızı ürettik. Bakteri, mayt ve mantar barındırmayan, kimyasal maddeler içermeyen, AB standartlarında doğal malzemelerle üretilen ve evin her alanında güvenle kullanılabilen nano halının fonksiyonel özellikleriyle genç ve yetenekli tasarım ekibimizin mükemmel çizgileri bir araya geldi ve ortaya tasarımla yenilikçiliği en güzel şekilde bir araya getiren, ödül kazanan koleksiyonlarımız çıktı” dedi.

“Derun” ile evde derin anlamlarla dolu keyifli bir seyir!

Uluslararası markalaşmanın ve endüstriyel tasarımın gelişimine katkı sağlamayı;  iyi tasarımın kullanıcı ve üreticiler tarafından daha fazla talep edilmesine dikkat çekip, tasarımda kalite ve değer yükseltmeyi hedefleyen Design Turkey’de “En İyi Tasarım Ödülü”nü alan Derun, Atlas Halı tasarım ekibinin genç ve yetenekli tasarımcılarından Eda Güreli Şen’in çizgilerini taşıyor.

 

Kendi kendini sürekli temizleme özelliği ile leke barındırmayan, uzun yıllar boyunca renklerinin canlılığını koruyarak ilk günkü gibi ışıl ışıl kalabilen “Derun”, şehir hayatının sadece yüzeysel bir karmaşa olmadığını; yüzeysel karmaşanın ötesindeki huzuru hissedip, bu duyguları evin ortamına taşıma çabasını yansıtıyor. Erguvan çiçeklerinin renklerine ıhlamur kokularının eklendiği; İstanbul hayatının geçmişinin, bugününün ve geleceğinin bir araya müthiş bir uyum içinde geldiği Derun; Üsküdar’ın Boğaz’a bakan yamaçlarındaki bir evin penceresinden, erguvan ve ıhlamur ağaçlarının arasından Kabataş sırtlarını izlemek gibi derin anlamlara sahip, keyifli bir seyir duygusu yaşatıyor.

 

Atlas Halı Aksesuar ve Mobilya Sanayi Ticaret A.Ş.